2016 AOTEAROA MĀORI SPORTS AWARDS ANNOUNCES OLYMPIC & WORLD-CLASS FINALISTS

2016 AOTEAROA MĀORI SPORTS AWARDS ANNOUNCES OLYMPIC & WORLD-CLASS FINALISTS

November 7, 2016 | press release | No Comments

 

Maori Olympics medallists and Maori World Champions head the list of finalists who will vie for top honours at the 2016 Aotearoa Māori Sports Awards this November.

Maori representation at this year’s Rio Summer Olympics, totalling 43 athletes, 8 officials, 2 Maori representing Australia and 4 Maori in the Rio Paralympics.

Lisa Carrington was the closing ceremony flag bearer at the Rio Summer Olympics, and Holly Robinson the opening ceremony flag bearer at the Rio Paralympics.

For the first time in his long successful career, multi world wood chopping champion will not feature in the Individual Maori world champions list for 2016 which totals 9, in Jason’s own words “I have had a disastrous year with injuries, ill health and machine failure”, however Jason has just left for the last tournament the STIHL World Championships in Stuttgart, Jason may still make it on to that list.

The 26th Black –Tie awards ceremony will be hosted by Te Tohu Taakaro o Aotearoa Charitable Trust at the Vodafone Events Centre, Manukau on Saturday 26 November from 5.00 pm.

In 1991, the late Albie Pryor (Ngāti Awa) established the black-tie extravaganza to promote and encourage Māori in the pursuit of sporting excellence.

“Albie’s legacy lives on as the awards event acknowledges champions from Administrators, Disabled, Umpire/Referees, Teams, Coaches, Scholarship recipients, Junior and Senior individuals, Olympic medallists, and Albie’s own supreme award – “Rongomaraeroa  – Māori Sportsperson of the Year”

The 2016 Māori Sports Awards recipients and finalists are:

ACC SPORTSMART MAORI OLYMPIC & PARALYMPIC MEDALLISTS:

Lisa CARRINGTON (Ngāti Porou, Te Aitanga ā Māhaki) CANOE RACING

Cameron LESLIE (Ngapuhi) PARA-SWIMMING

Holly ROBINSON NgaI Tahu PARA-ATHLETICS

Emma FOY Ngapuhi PARA-CYCLING:

NZ WOMENS SEVENS;

Sarah GOSS (C) (Ngāti Kahungunu)

Shakira BAKER (Ngāti Kahungunu)

Gayle BROUGHTON (Ngāti Ruahine, Ngāti Ruanui)

Kayla McALLISTER (Te Atiawa)

Huriana MANUEL (Ngapuhi, Ngati Tuwharetoa)

Tyla NATHAN-WONG (Ngapuhi)

Terina Te TAMAKI (Te Arawa, Waikato, Ngati Maniapoto)

Ruby TUI (Ngāi Tahu)

Portia WOODMAN (Ngāpuhi)

Shiray TANE (Ngati Maniapoto)

 

INDIVIDUAL MĀORI WORLD CHAMPIONS:

Tokomaru Taylor (Tainui, Taranaki) MUAY THAI

Tyrell Rapana (Ngati Wai) FIELD ARCHER

Sam Gaze Te Atiawa CYCLING

Lisa Carrington (Ngati Porou, Te Aitanga a Mahaki) CANOE RACING

Akayshia Williams (Ngati Porou, Te Aitanga a Hauiti) WAKA AMA

Nyree King (Waikato) WAKA AMA

Tia Akurangi (Ngati Porou, Ngai Tamanuhiri, Ngapuhi) WAKA AMA

Sonny (Richard) Pehi (Ngapuhi) WAKA AMA

Byron Chivers (Ngati Porou) MMA

Rota Jnr Elliott (Ngati Awa, Whakatohea, Ngati Rangitihi) BODYBUILDING

 

MĀORI WORLD CHAMPION TEAMS:

AOTEAROA NZ ELITE MENS V6 500 WAKA AMA TEAM

AOTEAROA NZ ELITE WOMEN V6 500 & 1500 WAKA AMA TEAM

AOTEAROA NZ JUNIOR 19 WOMENS 500 & 1000m WAKA AMA TEAM

 

NGĀ KAIWHIWHI MŌ NGĀ KARAHIPI – Māori Sports Awards Scholarships:

Manukau Institute of Technology Scholarships:

Bryston Takinui (Tainui) MANGERE COLLEGE

Robert Downes (Ngapuhi, Ngati Tuwharetoa) PAPAKURA HIGH SCHOOL

 

Skills Active Aotearoa Scholarship:

Ronin Ihaka Ainsley (Ngai Te Rangi) WRESTLING

 

Manukatoa MSA Watson & Son, Combat Sports Scholarship:

Reilly Polaschek (Ngai Te Rangi) KARATE

 

MĀUI TIKITIKI-Ā-TARANGA – Māori Sports Administrator of the Year:

Marinna Millanta-Lowrey (Te Whanau-a-Apanui, Ngati Porou) WAKA AMA

Trevor Shailer (Ngati Kauwhata, Ngati Hauti) OLYMPIC GAMES

Harko Brown (Raukawa ki Waikato me Ngati Whatua ki Kaipara) KI-O-RAHI

 

TE TOIHUAREWA – Disabled Māori Sports Person of the Year:

Cameron LESLIE (Ngapuhi) PARA-SWIMMING

Holly ROBINSON (NgaI Tahu) PARA-ATHLETICS

Emma FOY (Ngapuhi) PARA-CYCLING:

 

TE ARATIATIA – Māori Sports Umpire/Referee of the Year:

Glen Warrick Jackson (Ngāi Tahu) RUGBY

Amber Church (Te Aitanga-ā-Māhaki) HOCKEY

Kathy Cross (Ngati Maniapoto) CRICKET

 

NGĀ IKA Ā WHIRO – Māori Sports Team of the Year:

Aotearoa NZ Elite Mens V6 500 WAKA AMA TEAM

Maori All Blacks

Aotearoa NZ Elite Women V6 500 & 1500 WAKA AMA TEAM

 

TE MARU Ō TŪMATAUENGA – Māori Sports Coach of the Year:

Colin Cooper (Ngati Pukenga) MAORI ALL BLACKS

Sean Horan (Ngai Tahu) RUGBY SEVENS

Kiwi Campbell (Ngai Tuhoe, Ngati Porou) WAKA AMA

 

TE TAMAHINE-Ā-PAPATŪĀNUKU – Junior Māori Sportswoman of the Year:

Maia Wilson (Te Wai-o-Hua, Te Rarawa, Ngāpuhi) NETBALL

Akayshia Williams (Ngati Porou, Te Aitanga a Hauiti) WAKA AMA

Gayle Broughton (Ngāti Ruahine, Ngāti Ruanui)   RUGBY SEVENS

 

TE TAMA-Ā-RANGINUI – Junior Māori Sportsman of the Year:

Reiko Ioane (Ngapuhi, Te Whanau a Apanui) RUGBY, RUGBY SEVENS

Faine KAHIA (Ngati Tuwharetoa) MOTOR RACING

Tokomaru Taylor (Tainui, Taranaki) MUAY THAI

 

HINEAHUONE – Senior Māori Sportswoman of the Year:

Lisa Carrington (Te Aitanga-a-Māhaki, Ngāti Porou) CANOEING RACING

Portia Woodman (Ngapuhi) RUGBY, RUGBY SEVENS

Joelle King (Ngati Porou) SQUASH

Suzie Bates (Ngai Tahu) CRICKET

Abbey Erceg (Ngapuhi) FOOTBALL

 

TE TAMA-Ā-TANENUIĀRANGI – Senior Māori Sportsman of the Year:

Dane COLES (Ngati Porou) RUGBY

Shannon McILROY (Ngati Porou) LAWN BOWLS

Trent Boult (Ngai Te Rangi, Ngati Maru) CRICKET

Winstone Reid (Tainui, Te Rarawa) FOOTBALL

Jesse Bromwich (Ngāti Porou, Ngapuhi) RUGBY LEAGUE

 

For more information about the Māori Sports Awards, go to the website: www.maorisportsawards.co.nz or info@maorisportsawards.co.nz

 


Share this article:



Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *