29th AOTEAROA MĀORI SPORTS AWARDS 2019 – ANNOUNCES FINALISTS & RECIPIENTS

29th AOTEAROA MĀORI SPORTS AWARDS 2019 – ANNOUNCES FINALISTS & RECIPIENTS

29th AOTEAROA MĀORI SPORTS AWARDS 2019 – ANNOUNCES FINALISTS & RECIPIENTS

November 7, 2019 | press release | No Comments

E tohu ana Te Tohu Taakaro o Aotearoa i ēnei tangata i whai waahi ki te pō whakahirahira 29, ki te whakanui i ngā kaitaakaro Māori o Aotearoa.

Te Tohu Taakaro o Aotearoa announces world-class finalists for the 29th Aotearoa Māori Sports Awards Event.

Māori World Champions and Māori Hall of Fame inductees head the list of recipients & finalists who will vie for top honours at the 2019 Aotearoa Māori Sports Awards this November.

The 29th Black –Tie awards ceremony will be hosted by Te Tohu Taakaro o Aotearoa Charitable Trust at the Vodafone Events Centre, Manukau on Saturday 30 November from 5.00 pm.

In 1991, the late Albie Pryor (Ngāti Awa, Ngāi Tūhoe) established the prestigious event to promote and encourage Māori in the pursuit of sporting excellence.

Albie’s legacy lives on as the awards event acknowledges champions from Administrators, Disabled, Umpire/Referees, Teams, Coaches, Scholarship recipients, Junior and Senior individuals, and Albie’s own supreme award – ‘Rongomaraeroa’ – Māori Sportsperson of the Year.

The 2019 Māori Sports Awards recipients and finalists are:

MĀORI SPORTS HALL OF FAME – Te Whare Matapuna o Te Ao Māori

  • KEVIN Ronald TAMATI BMM (Ngāti Mutunga, Ngāti Kahungunu) RUGBY LEAGUE
  • HOWIE Kevin TAMATI MBE (Te Atiawa, Ngāti Mutunga, Ngāi Tahu) RUGBY LEAGUE
  • Dr FARAH Rangikoepa PALMER ONZM, BPhEd, PhD (Ngāti Maniapoto, Ngāti Mahuta) RUGBY
  • Judge JOHN Enoka MACDONALD (Rangitāne, Ngāti Raukawa) BASKETBALL
  • LOUISA Hareruia WALL (Ngāti Tūwharetoa, Waikato) RUGBY, NETBALL
  • RUBEN James WIKI ONZM (Te Aupōuri, Ngāti Hāmoa) RUGBY LEAGUE

INDIVIDUAL MĀORI WORLD CHAMPIONS

  • Janae WHAKARAU (Ngāti Ruanui, Ngāti Raukawa) TAEKWON DO
  • Jessie SMITH (Ngāti Whātua, Ngāpuhi, Ngāi Tāmanuhiri) BMX
  • Darren HEREWINI-TE KANI (Ngāti Porou, Ngāti Ruahine) DARTS
  • Lisa CARRINGTON (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou) CANOE RACING
  • Erika FAIRWEATHER (Ngāi Tahu) SWIMMING
  • Cameron LESLIE (Ngāpuhi) PARA SWIMMING

MĀORI IN WORLD CHAMPION TEAMS

  • Sheree ALABASTER (Ngāpuhi) & Pagan KARAURIA (Ngāti Kahungunu) WOOLHANDLING
  • WAKA AMA – J19 Aotearoa women’s team – WORLD CHAMPIONS
    • Gaibreill Wainohu (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Kahungunu)
    • Rangi-Riana Williams (Ngāti Porou)
    • Makayla Timoti (Ngāi Tūhoe, Te Arawa, Ngāti Whakaue)
    • Kyra Mita (Ngāti Tūwharetoa, Ngāti Tahu)
    • Kelsey Teneti (Ngāti Porou, Te Whānau a Apanui)
    • Ariata Kutia (Ngāi Tūhoe)
    • Khobe Paretoa (Ngāti Pikiao, Maniapoto, Ngāpuhi)

SENIOR SPORTSMAN – Te Tama-ā-Tanenuiārangi

  • Lewis CLAREBURT (Waikato, Tainui) SWIMMING
  • Aaron SMITH (Ngati Kahungunu) RUGBY
  • Benji MARSHALL (Ngai Tūhoe) RUGBY LEAGUE

SENIOR SPORTSWOMEN – Hineahuone

  • Lisa CARRINGTON (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou) CANOE RACING
  • Sarah HIRINI (Ngāti Kahungunu) SEVENS RUGBY
  • Honey HIREME (Ngāti Raukawa) RUGBY LEAGUE/RUGBY SEVENS
  • Hannah GREEN (Te Whānau a Apanui, Maniapoto) GOLF

JUNIOR SPORTSMAN – Te Tama-ā-Ranginui

  • Tuhoto-Ariki PENE (Te Arawa) MOUNTAIN BIKING
  • Max MATA (Ngāpuhi, Tainui) FOOTBALL
  • Dallas TEEPA (Ngāi Tuhoe) TOUCH FOOTBALL

JUNIOR SPORTSWOMEN – Te Tamāhine-a-Papatūānuku

  • Erika FAIRWEATHER (Ngāi Tahu) SWIMMING
  • Janae WHAKARAU (Ngāti Ruanui, Ngāti Raukawa) TAEKWON DO
  • Jessie SMITH (Ngāti Whātua, Ngāpuhi, Ngāi Tāmanuhiri) BMX

COACH – Te Maru ō Tūmatauenga

  • Noeline TAURUA (Ngāpuhi) NETBALL
  • Jamie JOSEPH (Rangtāne o Wairau, Ngāti Rāurua, Ngāti Maniapoto) RUGBY
  • Rusty MATUA (Te Arawa, Ngāti Tūwharetoa) RUGBY LEAGUE

MĀORI SPORTS TEAM – Ngā Ika a Whiro

  • NZ WOOLHANDLING TEAM
  • WAKA AMA – J19 Aotearoa women’s team

DISABLED – Te Toi Huarewa

  • Cameron LESLIE (Ngāpuhi) PARA SWIMMING, WHEELBLACKS

ADMINISTRATOR – Māui Tikitiki-a-Taranga

  • Raelene CASTLE (Ngāpuhi) RUGBY
  • Tiki EDWARDS (Te Whakatōhea, Ngāti Raukawa, Ngāti Tūwharetoa) MAORI RUGBY
  • Hone FOWLER (Ngāti Porou, Ngāpuhi) FOOTBALL

UMPIRE/REFEREE – Te Aratiatia

  • Ben O’KEEFE (Ngāpuhi) RUGBY

For more information about the Māori Sports Awards, go to the website: www.maorisportsawards.co.nz
or info@maorisportsawards.co.nz


Share this article:



Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *