CURRENT NOMINATIONS FOR 2019 AOTEAROA MAORI SPORTS AWARDS

NOMINATIONS CLOSE 31 OCTOBER

UMPIRE/REFEREE

  • Paki PARKINSON (Waikato, Ngāti Kahungunu, Ngāi Te Rangi, Ngāi Tūhoe) RUGBY LEAGUE
  • Wirihana WILSON (Waikato) NETBALL

ADMINISTRATOR

  • Raelene CASTLE (Ngāpuhi) RUGBY

DISABLED

  • Emma FOY (Ngāpuhi) PARA CYCLING
  • Cameron LESLIE (Ngāpuhi) PARA SWIMMING, WHEELBLACKS

SPORTS TEAM

  • WOOLHANDLING – Sheree ALABASTER (Ngāpuhi) & Pagan KARAURIA (Ngāti Kahungunu) World Champions

COACH

  • Noeline TAURUA (Ngāpuhi) NETBALL

MĀORI IN WORLD CHAMPION TEAMS

  • Sheree ALABASTER (Ngāpuhi) & Pagan KARAURIA (Ngāti Kahungunu) WOOLHANDLING
  • WAKA AMA – J19 Aotearoa women’s team – WORLD CHAMPIONS

INDIVIDUAL MĀORI WORLD CHAMPIONS

  • Janae WHAKARAU (Ngāti Ruanui, Ngāti Raukawa) TAEKWON DO
  • Jessie SMITH (Ngāti Whātua, Ngāpuhi, Ngāi Tāmanuhiri) BMX
  • Darren HEREWINI (Ngāti Porou) DARTS
  • Lisa CARRINGTON (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou) CANOE RACING

JUNIOR SPORTSWOMEN

  • Ella SOPER (Ngāi Tahu) KARATE
  • Erica FAIRWEATHER (Ngāi Tahu) SWIMMING
  • Janae WHAKARAU (Ngāti Ruanui, Ngāti Raukawa) TAEKWON DO
  • Jessie SMITH (Ngāti Whātua, Ngāpuhi, Ngāi Tāmanuhiri) BMX
  • Nina HOETA (Te Atiawa) ARCHERY

JUNIOR SPORTSMAN

  • Tuhoto-Ariki PENE (Ngāti Tarāwhai) MOUNTAIN BIKING
  • Dallas TEEPA (Ngāi Tūhoe) TOUCH FOOTBALL

SENIOR SPORTSWOMEN

  • Lisa CARRINGTON (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou) CANOE RACING
  • Kayla EMIRE (Te Whakatōhea) CANOE RACING
  • Joelle KING (Ngāti Porou) SQUASH
  • Sarah HIRINI (Ngāti Kahungunu) SEVENS RUGBY
  • Honey HIREME (Ngāti Raukawa) RUGBY LEAGUE/RUGBY SEVENS
  • Tyler NATHAN-WONG (Ngāpuhi) RUGBY SEVENS
  • Hannah GREEN (tbc) GOLF

SENIOR SPORTSMAN

  • Trent BOULT (Te Arawa, Ngāi Te Rangi) CRICKET
  • Lewis CLAREBURT (Waikato, Tainui) SWIMMING
  • Mitch EVANS (Ngāpuhi) MOTO RACING
  • Kaiwhare KARA-FRANCE (Waikato, Ngāti Tuwharetoa, Te Atiawa) MIXED MARTIAL ARTS
  • Aaron KURU (Ngāti Kahungunu) HORSE RACING
  • Daniel HOOKER (Ngāti Maniapoto) MIXED MARTIAL ARTS
  • Dustin MARTIN (Ngāpuhi) AUSTRALIAN RULES
  • Caleb SHEPHERD (Ngāti Porou) COXSWAIN
  • Hakaraia WILSON (Ngāti Whakaue, Ngai Tūhoe) BRAZILIAN JIU JITSU
  • Shannon McILRORY (Ngāti Porou) LAWN BOWLS