FINALISTS ANNOUNCED

FINALISTS ANNOUNCED

November 11, 2018 | Uncategorized | No Comments

FINALISTS & INDIVIDUAL MAORI WORLD CHAMPIONS

ANNOUNCED FOR THE 2018 MAORI SPORTS AWARDS

 

SENIOR MĀORI SPORTSMAN – Te Tama ā Tanenuiārangi:

  • Sam GAZE (Te Atiawa) MOUNTAIN BIKE
  • Shannon McIlroy (Ngāti Porou) LAWN BOWLS
  • Rieko IOANE (Te Whānau a Apanui) RUGBY
  • Dallin WATENE-ZELEZNIAK (Ngāti Maru) RUGBY LEAGUE 

SENIOR MĀORI SPORTSWOMAN – Hineahuone:

  • Lisa Carrington (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou) CANOE RACING
  • Joelle KING (Ngāti Porou) SQUASH
  • Portia Woodman (Ngāpuhi) RUGBY, SEVENS RUGBY
  • Honey HIREME (Ngāti Raukawa) RUGBY LEAGUE

 

JUNIOR MĀORI SPORTSMAN – Te Tama ā Ranginui

  • Lewis CLAREBURT (Waikato, Tainui) SWIMMING
  • Te Kehukehu BUTLER (Ngāi Te Rangi) SURFING
  • Dallas TEEPA (Ngāi Tūhoe) TOUCH FOOTBALL
  • Oliver PARKINSON (Whakatōhea; Te Rarawa; Te Arawa) RUGBY/ATHLETICS

 

JUNIOR MĀORI SPORTSWOMAN – Te Tama ā Ranginui

  • Gaibreill WAINOHU (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Kahungunu) WAKA AMA
  • Risaleaana POURI-LANE (Rangitāne, Ngāti Apa, Ngāi Tahu) RUGBY 7’s
  • Montessa TAIRAKENA (Tainui) RUGBY 7’s, RUGBY
  • Tayla EARLE (Tainui) NETBALL

 

MĀORI SPORTS COACH – Te Maru ō Tūmatauenga

  • Alan BUNTING (Tūhourangi) RUGBY SEVENS
  • Glen WILSON (Waikato) SQUASH
  • Kiwi CAMPBELL (Ngāi Tūhoe, Ngāti Porou, Te Whānau a Apanui) WAKA AMA
  • Noeline TAURUA (Ngāpuhi) NETBALL

 

MĀORI SPORTS TEAM – Ngā Ika a Whiro

  • Joelle KING (Ngāti Porou) & Amanda Landers-Murphy (Taranaki, Te Atiawa)
  • Waka Ama Wāhine Māori – IVF Va’a WORLD ELITE V6 500
  • Māori All Blacks (USA & South American Tour) 

MĀORI SPORTSPERSON WITH A DISABILITY – Te Toi Huarewa

  • Cameron LESLIE (Ngāpuhi) PARA SWIMMING / WHEELCHAIR RUGBY
  • Holly ROBINSON (Ngāi Tahu) Womens F46 Javelin
  • Marcus THOMPSON (Ngāi Tahu) WAKA AMA

  

MĀORI SPORTS ADMINISTRATOR – Māui Tikitiki ā Taranga

  • John DEVONSHIRE (Ngāti Kahungunu ki Wairarapa) RUGBY LEAGUE
  • Doreen JENSEN (Tainui, Maniapoto) AOTEAROA BOWLS
  • Lawna KANI (Tainui) AOTEAROA MĀORI FOOTBALL

 

MĀORI UMPIRE/REFEREE – Te Aratiatia

  • Glen JACKSON (Ngāi Tahu) RUGBY
  • Amber CHURCH (Te Aitanga ā Māhaki) HOCKEY
  • Desrae GARRATT (Ngāi Te Rangi, Ngāti Mutunga) TENNIS

 

INDIVIDUAL MĀORI WORLD CHAMPIONS

  • Lisa CARRINGTON MNZM (Ngāti Porou, Te Aitanga-ā-Māhaki) CANOE RACING
  • Shannon McILROY (Ngāti Porou) LAWN BOWLS
  • Teneka HYNDMAN (Ngāti Tūwharetoa) NATURAL BODYBUILDING
  • Marama Te Manewa ELKINGTON (Ngāti Toa Rangatira) WAKA AMA
  • Gaibriell WAINOHU (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Kahungunu) WAKA AMA
  • Marcus THOMPSON (Ngāi Tahu) WAKA AMA
  • Jo PIKIA (Ngāti Tūwharetoa) WAKA AMA
  • Rota Elliott (Ngāti Awa, Whakatōhea, Ngāti Rangitihi, Ngāti Tūwharetoa) NATURAL BODYBUILDING

Share this article:



Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *