Our 2015 25th Māori Sports Awards winners

Our 2015 25th Māori Sports Awards winners

Our 2015 25th Māori Sports Awards winners

November 28, 2015 | Uncategorized | No Comments

The 2015 25th Māori Sports Awards winners and recipients are:

MĀUI TIKITIKI-Ā-TARANGA – Māori Sports Administrator of the Year:
Lana Aitken (Ngāi Te Rangi) – TE WHAKAPAKARI TĪNANA

TE ARATIATIA – Māori Sports Umpire/Referee of the Year:
Glen Jackson (Ngāi Tahu) – RUGBY

TE TOIHUAREWA – Disabled Māori Sports Person of the Year:
Emma Foy (Ngāti Kahu) – PARA-CYCLING

NGĀ IKA Ā WHIRO – Māori Sports Team of the Year:
Aotearoa Maori Secondary Schools team – Winners of the International Secondary School Challenge tournament

TE MARU Ō TŪMATAUENGA – Māori Sports Coach of the Year:
Jamie Joseph (Rangitāne) – RUGBY

2015 Individual Maori World Champions

Lisa CARRINGTON (Ngāti Porou, Te Aitanga-ā-Mahaki) – CANOE RACING

Jason WYNYARD (Ngāti Maniapoto) – WOODCHOPPING

2015 Maori in World Champion Teams

NZ U/18 Basketball – World 3X3 Basketball Champions

Tai WYNYARD – Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui

Nikau McCULLOUGH – Ngāpuhi

World UCI Para-Cycling Road & Track Champion

Emma FOY Ngati Kahu ki Whangaroa

NZ Junior All Blacks – U/20 World Rugby Champions

Otere BLACK – Ngai Tūhoe, Te Whānau-ā-Apanui, Ngāti Tūwharetoa

Akira IOANE -Te Whānau-ā-Apanui, Ngāpuhi

Te Toiroa Tahuriorangi – Ngāti Pikiao, Ngāti Tunohopu

Sean WAINUI – Ngāi Tūhoe, Ngāti Porou

NZ All Black Sevens – World Sevens Champions

Sarah GOSS – Ngāti Kahungunu

Carla HOHEPA – Tainui, Ngati Kahungunu, Ngati Tuwharetoa

Tyla NATHAN-WONG – Ngāpuhi

Jordon WEBBER – Ngati Ranginui

Portia WOODMAN – Ngāpuhi

Honey HIREME – Ngāti Raukawa

Kayla McAlISTER – Te Ati Awa

Shiray TANE – Ngati Maniapoto

Kat WHATA-SIMPKINS – Te Arawa

Gayle BROUGHTON – Ngāti Ruahine, Ngāti Ruanui

Morgan MORROW – Ngāpuhi

Alexis TAPSELL – Ngāti Pikiao

Selica WINIATA – Ngāti Raukawa

NZ ALL Blacks – World Rugby Champions

Liam MESSAM – Ngai Tūhoe

Aaron SMITH  – Ngāti Kahungunu

Dane COLES – Ngāti Porou

Nehe MILNER-SKUDDER – Ngāti Porou, Tapuika

TJ PERENARA – Ngāti Rangitihi

Cody Taylor – Muapoko, Ngāti Raukawa

Joe Moody – Ngāi Tahu

Tawera Kerr-Barlow – Tainui, Ngāti Maniapoto

KaiMatariki Aotearoa (tug-o-war) – World Indigenous Olympics Champions

Anna Maria Tripp – Ngāpuhi, Te Rarawa

Sheridan Mereana Rose Ashby-  Ngāpuhi

Xzaviar Broughton – Ngāpuhi, Ngāti Kuri

Jonnine Te Rakauramai Lai – Ngāti Tūwharetoa

Tirakahurangi Wineera – Ngāti Tūwharetoa

Ihipera Mahinarangi Maipi-Edwards – Waikato, Ngāti Porou, Ngāpuhi

Hinemoana Pardoe-Crawford – Ngāti Porou, Te Aitanga a Hauiti, Ngāpuhi

Davina Thompson Te Arawa – Ngāti Ranginui, Ngāti Awa

Te Hirini-Mei Natana – Ngāti Kurī

Hera Waitai – Ngāti Kurī

 

TE TAMAHINE-Ā-PAPATŪĀNUKU – Junior Māori Sportswoman of the Year:
Stacey Waaka (Ngāi Tūhoe) – RUGBY SEVENS

TE TAMA-Ā-RANGINUI – Junior Māori Sportsman of the Year:
Akira Ioane (Te Whānau-a-Apanui, Ngāpuhi) – RUGBY

HINEAHUONE – Senior Māori Sportswoman of the Year:
Lisa Carrington (Te Aitanga-a-Māhaki) – CANOE RACING

TE TAMA-Ā-TANENUIĀRANGI – Senior Māori Sportsman of the Year:
Nehe Milner-Skudder (Ngāti Porou, Tapuika) – RUGBY

 

RONGOMARAEROA

THE ALBIE PRYOR MEMORIAL MAORI SPORTSPERSON OF THE YEAR AWARD

Lisa CARRINGTON (Ngati Porou, Te Aitanga-a-Mahaki) – CANOE RACING

 

EXTRAORDINARY AWARD – BEST MALE & FEMALE SPORTSPERSON OF THE PAST 25 YEARS

Manukura – “Supreme Male Athlete”

Michael CAMPBELL CNZM (Ngāti Ruanui, Ngā Rauru) – GOLF

Mareikura – “Supreme Female Athlete”

Lisa CARRINGTON CNZM (Ngāti Porou, Te Aitanga-ā-Mahaki) – CANOE RACING


Share this article:



Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *