1998

 

Sports Personality of the Year

Farah Palmer

Sports Administrator of the Year

Tina Karaitiana

Junior Sports Woman of the Year

Rewa Hudson

Junior Sports Man of the Year

Tyron Edwards

Female Athlete with a Disability

Atapo Naera Te Houtuku

Male Athlete with a Disability

Peter Martin

Coach of the Year

Georgina Salter

Senior Sports Woman of the Year

Farah Palmer

Senior Sports Man of the Year

Jason Wynyard

1998 MĀORI SPORTS AWARDS

 

 

 

 

 

 

 

 

Scholarships

Moana Pacific 2000

Kane Affleck (Te Aitanga-a-Hauiti)
Judo

Chris Blair (Ngai Tahu)
Badminton

Reweti Cameron (Ngai Tuhoe)
Swimming, Wheelchair Basketball

Renee Flavell (Ngati Kahungunu)
Badminton

Rawea Greenwood (Te Atiawa)
Cycling

Jayson Herbert (Ngati Porou)
Yachting

Nathan Nukunuku (Ngati Porou)
Softball

Mark Stanaway (Ngapuhi)
Ice Racing

Tane Strickland (Te Atiawa, Te Aupouri)
Swimming

Lorelle Burke (Ngati Maniapoto, Tainui)
Mountain Biking
Nora Moeke (Ngati Awa)
Triathlon, Cycling, Duathlon

Wyndi Rodokal (Ati-Haunui-a-Paparangi)
Cycling

Jodi Te Huna (Ngati Tuera)
Netball, Basketball

Daneka Wipiiti (Ngati Apa)
Netball

Vanessa Dempsey (Te Atiawa)
Yachting

Tyron Edwards (Nga Poutama)
Karate

Whetu Hamahona (Ngati Tuwharetoa)
Hockey, Touch

Lisa Hurunui (Ngati Raukawa)
Surfing

Shelley Kitchen (Ngapuhi)
Squash

Sian Law (Ngati Toa)
Wrestling

Laura Mariu (Ngati Tuwharetoa)
Softball, Touch, Netball

Shuggie Mohi (Ngati Tuwharetoa)
Touch, Supa Tag, Rugby League

Shelley Pascoe (Ngati Kahungunu)
Barefoot Waterskiing

Lara Jane Petera (Te Aupouri)
Squash

Aroha Pospisil (Te Rarawa)
Waka Ama

Shanti Pospisil (Te Rarawa)
Waka Ama

Logan Rapana (Ngati Pikiao, Ngati Porou)
Water Polo

Carissa Thompson (Ngati Hine)
Swimming

Angelina Yates (Ngati Kahu)
Basketball, Netball

ALAC

Taine Bennett (Ngai Te Ranginui)
Hockey

Mathew Bluett (Ngati Awa, Ngati Hakopa)
Golf

Jai Earnshaw (Kai Tahu, Kati Mamoe)
Surfing

Marnie Grant (Tuhourangi, Ngati Pikiao)
Volleyball

Paul Henare (Ngapuhi)
Basketball

Monique Hippolite (Ngati Koata, Ngati Toa)
Roller Skating

Rewa Hudson (Whakatohea)
Tennis

Hohepa Poihipi (Te Whanau-a-Apanui)
Athletics

Nicky Smith (Ngapuhi)
Soccer

Shelley Stephens (Ngapuhi)
Tennis

KPMG Management

Anthony Little (Te Atiawa)
Rugby

Louise Maassen (Ngai Tai)
Rouch

Adrianne Ngawati (Ngapuhi)
Triathlon

Kelly Russell (Tainui)
Badminton


Share this article: