2016

 

Albie Pryor Memorial Māori Sportsperson of the Year

Lisa CARRINGTON (Ngati Porou, Te Aitanga-a-Māhaki)
CANOE RACING

Māori Sports Administrator

Trevor SHAILER (Ngati Kauwhata, Ngati Hauti)
OLYMPIC GAMES

Disabled Māori Sports Person

Cameron LESLIE (Ngāpuhi)
PARA-SWIMMING

Māori Umpire / Referee

Amber CHURCH (Te Aitanga-ā-Māhaki)
HOCKEY

Māori Sports Team

Aotearoa NZ Elite Mens V6 500
WAKA AMA TEAM

Māori Sports Coach

Kiwi CAMPBEL (Ngai Tuhoe, Ngati Porou)
WAKA AMA

Junior Māori Sportswoman

Maia WILSON (Te Wai-o-Hua, Te Rarawa, Ngāpuhi)
NETBALL

Junior Māori Sportsman

Reiko IOANE (Ngāpuhi, Te Whānau a Apanui)
RUGBY, RUGBY SEVENS

Senior Māori Sportswoman

Lisa Carrington (Te Aitanga-a-Māhaki, Ngāti Porou)
CANOE RACING

Senior Māori Sportsman

Dane COLES (Ngāti Porou)
RUGBY

Individual Māori World Champions

Tokomaru Taylor (Tainui, Taranaki)
MUAY THAI

Tyrell Rapana (Ngati Wai)
FIELD ARCHER

Sam Gaze (Te Atiawa)
CYCLING

Lisa Carrington (Te Aitanga-a-Māhaki, Ngāti Porou)
CANOE RACING

Akayshia Williams (Ngati Porou, Te Aitanga a Hauiti)
WAKA AMA

Nyree King (Waikato)
WAKA AMA

Tia Akurangi (Ngati Porou, Ngai Tamanuhiri, Ngapuhi)
WAKA AMA

Sonny (Richard) Pehi (Ngāpuhi)
WAKA AMA

Byron Chivers (Ngati Porou)
MMA

Rota Jnr Elliott (Ngati Awa, Whakatohea, Ngati Rangitihi)
BODYBUILDING

Jason Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi)
WOODCHOOPING

Māori in World Champions Teams

AOTEAROA NZ ELITE MENS V6 500 WAKA AMA TEAM

AOTEAROA NZ ELITE WOMEN V6 500 & 1500 WAKA AMA TEAM

AOTEAROA NZ JUNIOR 19 WOMENS 500 & 1000m WAKA AMA TEAM

MĀORI OLYMPIC & PARALYMPIC MEDALLISTS

Lisa CARRINGTON (Ngāti Porou, Te Aitanga a Māhaki)
CANOE RACING

Cameron LESLIE (Ngapuhi)
PARA-SWIMMING

Holly ROBINSON (Ngati Tahu)
PARA-ATHLETICS

Emma FOY (Ngapuhi)
PARA-CYCLING

NZ WOMENS SEVENS
Sarah GOSS (C) (Ngāti Kahungunu)
Shakira BAKER (Ngāti Kahungunu)
Gayle BROUGHTON (Ngāti Ruahine, Ngāti Ruanui)
Kayla McALLISTER (Te Atiawa)
Huriana MANUEL (Ngapuhi, Ngati Tuwharetoa)
Tyla NATHAN-WONG (Ngapuhi)
Terina Te TAMAKI (Te Arawa, Waikato, Ngati Maniapoto)
Ruby TUI (Ngāi Tahu)
Portia WOODMAN (Ngāpuhi)
Shiray TANE (Ngati Maniapoto)

2016 MĀORI SPORTS AWARDS

  • Date: 26 November 2016
  • Location: Vodafone Events Centre, Manuaku
  • Presenter: Te Arahi Maipi & Rahia Timutimu
  • Entertainment: Maisey Rika, Rob Ruha, Seth Haapu, Tama Waipara.
  •  

     

     

     

    2016 MSA Programme Book2016-msa-cover

     

    2016 Annual Report

     

    Scholarships

    Manukau Institute of Technology

    Bryston Takinui (Tainui)
    BASKETBALL

    Robert Downes (Ngapuhi, Ngati Tuwharetoa)
    RUGBY, RUGBY LEAGUE

    Skills Active

    Ronin Ihaka Ainsley (Ngai Te Rangi)
    WRESTLING / RUGBY

    Herewini Whanau Hockey Scholarship

    David Brydon (Ngati Kahungunu)

    Madison Doar (Ngati Rangi)

    Pat Walsh Memorial Scholarships

    Waimana RIEDLINGER-KAPA (Ngapuhi)
    RUGBY
    Troy Jacob Tapsell (Ngati Whakaue)
    FOOTBALL
    Katene Clarke (Ngapuhi, Ngati Porou)
    CRICKET
    Zaylin Matutaera ROSS (Ngai Tai ki Torere)
    BOWLS

    IRONMAORI Scholarships

    TBC

    RWC Rugby Bowls Scholarship

    William NGATAI (Ngai Te Rangi, Ngai Tukairangi, Pirirakau)
    RUGBY

    Kirikiti Aotearoa Karahipi o Te Tohu Taakaro o Aotearoa

    Kerry-Anne Tomlinson (Ngati Porou, Te Whanau-a-Apanui)

    Manukatoa MSA Watson & Son, Combat Sports Scholarship

    Reilly Polaschek (Ngai Te Rangi)
    KARATE


    Share this article: