2017

Albie Pryor Memorial Māori Sportspersons of the Year

Rieko Ioane (Te Whānau a Apanui, Ngāpuhi)
Portia WOODMAN (Ngāpuhi)

Māori Sports Administrator

Mavis MULLINS MNZM (Rāngitane, Te Atihaunui-a-Pāpārangi)
SHEARING/RUGBY

Disabled Māori Sports Person

Holly ROBINSON (Ngāi Tahu)
PARA-ATHLETICS

Māori Umpire / Referee

Ronald Akuhata KING (Ngāti Awa, Ngāi Te Rangi)
SHEARING

Māori Sports Team

Joel HENARE (Ngāti Porou) & Maryanne Baty (Ngāi Tūhoe)
NZ World Champion Woolhandling Team

Māori Sports Coach

Allan BUNTING (Tūhourangi)
BLACK FERNS SEVENS RUGBY

Junior Māori Sportswoman

Latricia LEIGH-TRANSOM (Ngāti Kahungunu, Ngāi Te Rangi, Te Ati Haunui a Pāpārangi)
SWIMMING

Junior Māori Sportsman

Lewis CLAREBURT (Waikato)
SWIMMING

Senior Māori Sportswoman

Portia WOODMAN (Ngāpuhi)
RUGBY

Senior Māori Sportsman

Rieko Ioane (Te Whānau a Apanui, Ngāpuhi)
RUGBY

Individual Māori World Champions

Sam SUTTON (Ngāti Tūwharetoa)
EXTREME WHITEWATER KAYAKING

John KIRKPATRICK (Ngāti Porou)
SHEARING

Joel HENARE (Ngāti Porou)
WOOLHANDLING

Sam GAZE (Te Atiawa)
MOUNTAIN BIKING

Lisa CARRINGTON MNZM (Ngāti Porou, Te Aitanga-ā-Māhaki)
CANOE RACING

Shannon McILROY (Ngāti Porou)
LAWN BOWLS

Teneka HYNDMAN (Ngāti Tūwharetoa)
NATURAL BODYBUILDING

Natasha CRANMER (Tainui)
WEIGHTLIFTING

Mihi NEMANI (Ngāpuhi)
WEIGHTLIFTING

Jason WYNYARD MNZM (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi)
WOODCHOPPING

Marama Te Manewa ELKINGTON (Ngāti Toa Rangatira)
WAKA AMA

Māori in World Champions Teams

Black Ferns, 2017 World Rugby Champions
Aleisha Nelson (Ngati Wai, Ngapuhi)
Aroha Savage (Te Whanau-a-Apanui)
Charmaine McMenamin (Ngati Porou)
Eloise Blackwell (Ngati Whatua, Ngati Wai)
Lesley Ketu (Ngati Tuwharetoa, Ngati Maniapoto)
Sarah Goss (Ngati Kahungunu)
Te Kura Ngata-Aerengamate (Ngati Porou)
Carla Hohepa (Tainui, Ngati Kahungunu)
Chelsea Alley (Ngati Maru)
Kristina Sue (Ngati Maniapoto, Tainui)
Portia Woodman (Ngapuhi)
Renee Wickliffe (Hauraki)
Selica Winiata (Ngati Raukawa)
Stacey Waaka (Ngai Tuhoe)
Victoria Subritzky-Nafatali (Ngāti Hine, Ngāti Kurī, Ngāpuhi)

Black Ferns Sevens, 2016/17 World Series Champions
Sarah Goss (Ngati Kahungunu)
Terina Te Tamaki (Te Arawa, Waikato,Ngati Maniapoto)
Gayle Broughton (Ngati Ruahine, Ngati Ruanui)
Katarina Whata-Simpkins (Te Arawa)
Portia Woodman (Ngapuhi)
Renee Wickliffe (Hauraki)
Stacey Waaka (Ngai Tuhoe)
Tyla Nathan-Wong (Ngapuhi)
Shakira Baker (Ngāti Kahungunu)
Ruby Tui (Ngāi Tahu)

NZ U/2Os, 2017 World Rugby Champions
Isaia Walker-Leawere (Ngati Porou)
Pouri Rakete-Stones (Ngapuhi)
Tiaan Falcon (Ngati Porou, Ngati Kahungunu)
Orbyn Leger (Te Rarawa)
Tamati Tua (Ngati Kai Tangata, Ngati Hine)
Kemara Hauiti-Parapara (Ngai Tai, Ngati Porou)
Ereatara Enari (Rongowhakaata, Te Aitanga a Mahaki)
(NZ Black Sox, World Softball Champions)
Nathan Nukunuku (Ngati Porou )
Brad Rona (Te Ati Awa)
Ben Enoka (Ngapuhi)
Campbell Enoka (Ngapuhi)
Thomas Enoka (Ngapuhi)
Zane van Lieshout (Tainui, Te Arawa)

NZ U/21 NETBALL WORLD YOUTH CUP WINNERS
Monica Falkner (Ngāi Tūhoe, Whakatōhea)
Kelly Jury (Ngāti Kahungunu)
Tiana Metuarau (Ngāti Porou)
Kimiora Poi (Ngāti Porou)
Mila Reuelu-Buchanan (Ngāti Porou)
Maia Wilson (Te Wai-o-Hua, Te Rarawa, Ngāpuhi)

NZ LAWN BOWLS – WORLD FOURS CHAMPIONS
Shannon McILROY (Ngati Porou)

NZ CANOE RACING TEAM – WORLD K2 500m CHAMPIONS
Lisa Carrington MNZM (Ngati Porou, Te Aitanga-a-Mahaki)

NZ SHEARING TEAM – WORLD TEAM MACHINE SHEARING CHAMPIONS
John Kirkpatrick

 

2017 MĀORI SPORTS AWARDS

  • Date: 2nd December 2017
  • Location: Vodafone Events Centre, Manuaku
  • Presenter: Te Arahi Maipi & Rahia Timutimu
  • Entertainment: Dr Ash Puriri, Maisey Rika, Seth Haapu, Adam Whauwau, Maimoa Music.
  •  

     

     

     

    2017 MSA Programme Book

     

     

    Scholarships

    Manukau Institute of Technology

    Danielle MARK (Ngāti Kurī, Ngāti Hine)

    Autumn Breeze CRULLER (Ngāruahine)

    Skills Active

    Erena CALDER-HAWKINS (Tainui)
    BADMINTON

    Herewini Whanau Hockey Scholarship

    TBC

    Pat Walsh Memorial Scholarships

    TBC

    IRONMAORI Scholarships

    TBC

    RWC Rugby Bowls Scholarship

    TBC

    Kirikiti Aotearoa Karahipi o Te Tohu Taakaro o Aotearoa

    Tamati CLARKE (Ngāti Porou, Ngāpuhi)

    Manuka Med Scholarship

    Jay-Jay WILSON (Ngāti Maniapoto, Ngāi Te Rangi)
    MMA, WRESTLING, JIU JITSU


    Share this article: