2018

 

Albie Pryor Memorial Māori Sportspersons of the Year

Lisa Carrington MNZM (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou)

Māori Sports Administrator

John DEVONSHIRE (Ngāti Kahungunu ki Wairarapa) RUGBY LEAGUE
Doreen JENSEN (Tainui, Maniapoto) AOTEAROA BOWLS

Disabled Māori Sports Person

Marcus THOMPSON (Ngāi Tahu)
WAKA AMA

Māori Umpire / Referee

Glen JACKSON (Ngāi Tahu)
RUGBY

Māori Sports Team

Joelle KING (Ngāti Porou) & Amanda Landers-Murphy (Taranaki, Te Atiawa)

Māori Sports Coach

Kiwi CAMPBELL (Ngāi Tūhoe, Ngāti Porou, Te Whānau a Apanui)
WAKA AMA

Junior Māori Sportswoman

Gaibreill WAINOHU (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Kahungunu)
WAKA AMA

Junior Māori Sportsman

Lewis CLAREBURT (Waikato, Tainui)
SWIMMING

Senior Māori Sportswoman

Lisa Carrington (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou)
CANOE RACING

Senior Māori Sportsman

Sam GAZE (Te Atiawa)
MOUNTAIN BIKE

Individual Māori World Champions

Lisa CARRINGTON MNZM (Ngāti Porou, Te Aitanga-ā-Māhaki) CANOE RACING
Shannon McILROY (Ngāti Porou) LAWN BOWLS
Teneka HYNDMAN (Ngāti Tūwharetoa) NATURAL BODYBUILDING
Marama Te Manewa ELKINGTON (Ngāti Toa Rangatira) WAKA AMA
Gaibriell WAINOHU (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Kahungunu) WAKA AMA
Marcus THOMPSON (Ngāi Tahu) WAKA AMA
Jo PIKIA (Ngāti Tūwharetoa) WAKA AMA
Rota Elliott (Ngāti Awa, Whakatōhea, Ngāti Rangitihi, Ngāti Tūwharetoa) NATURAL BODYBUILDING

Māori in World Champions Teams

(Girls Rugby Sevens – NZ Youth Summer Olympics Champions)
Risaleaana POURI-LANE (Ngāti Kuia, Ngāi Tahu, Ngāti Kōata, Ngāti Hamoa)
Montessa TAIRAKENA (Tainui)
Arorangi Totorewa TAURANGA (Tainui, Ngati Maniapoto, Taranaki, Ngati Awa)
Azalleyah MAAKA (Ngāti Porou)
Iritana HOHAIA (Taranaki, Ngāti Awa, Ngāti Porou)
Hinemoa WATENE (Ngāpuhi)
Kalyn TAKITIMU-COOK (Ngāti Porou, Ngāti Hauti ,Te Whānau a Apanui)
Tynealle FITZGERALD (Whakatōhea)
Mahina PAUL (Ngāti Awa, Ngāti Pūkeko, Ngāti Tūwharetoa)
Kiana TAHERE (Ngāpuhi)
Tangi WAIKARI (Ngāti Porou) Manager
Michael Jacobs (Ngāti Raukawa) Strength Coach

(NZ Netball Fast5 World series Champions)
Aliyah DUNN (Ngāti Porou, Whakatōhea, Ngāti Kahungunu ki Wairarapa, Te Whānau a Apanui)
Ameliaranne EKENASIO (Ngāti Kahu, Ngāpuhi)
Monica FALKNER (Ngāi Tuhoe, Whakatōhea)
Kimiora POI (Ngāti Porou)
Holly FOWLER (Ngāpuhi)

(Black Ferns Sevens – 2018 Sevens Rugby World Cup, San Francisco)
Ruby TUI (Ngāi Tahu)
Stacey WAAKA (Ngāi Tūhoe)
Sarah GOSS (Ngāti Kahungunu)
Tyla NATHAN-WONG (Ngāpuhi)
Gayle BROUGHTON (Ngāuahine, Ngāti Ruanui)
Portia WOODMAN (Ngāpuhi)
Tenika WILLISON (Tainui)

(Waka Ama – 2018 IVF Va’a World Sprint Champions, Tahiti)
Gaibriell WAINOHU (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Kahungunu)
Makayla TIMOTI (Ngāi Tūhoe, Te Arawa, Ngāti Whakaue)
Keri NGATORO (Tainui, Ngāti Porou)
Kyra MITA (Ngāti Tūwharetoa, Ngāti Tahu/ Ngāti Whaoa)
Tia AKURANGI (Ngāi Tāmanuhiri, Te Aitanga ā Māhaki)
George THOMAS (Ngāti Pikiao, Ngāti Whakaue)

 

2018 MĀORI SPORTS AWARDS

  • Date: 24th November 2018
  • Location: Vodafone Events Centre, Manuaku
  • Presenter: Te Arahi Maipi & Rahia Timutimu
  • Entertainment: The Toi Boys
  •  

     

     

     

    2018 MSA Programme Book

     

     

    Scholarships

    Manukau Institute of Technology

    Pashyn-Shaye KAHUI  (Ngati Awa/Ngati Porou)

    Patience ATITOA  (Ngapuhi)

    Skills Active

    Raiha ENSOR (Te Whanau a Apanui, Tainui)
    SURFING

    Herewini Whanau Hockey Scholarship

    Kiriana WAIRAU-HUNTER  (Ngati Kahungunu, Te Atiawa)

    Te Hiraka CHASE  (Ngati Rangitihi)

    Pat Walsh Memorial Scholarships

    TBC

    IRONMAORI Scholarships

    TBC

    RWC Rugby Bowls Scholarship

    TBC

    Kirikiti Aotearoa Karahipi o Te Tohu Taakaro o Aotearoa

    TBC


    Share this article: