The 2017 Māori Sports Awards winners and recipients

The 2017 Māori Sports Awards winners and recipients

The 2017 Māori Sports Awards winners and recipients

December 2, 2017 | press release | No Comments

PĀNUI PĀPĀHO / MEDIA STATEMENT
2 TĪHEMA/ DECEMBER 2017
IRB World rugby conquerors Portia Woodman and Reiko triumph again by making a clean sweep at the 2017 Aotearoa Maori Sports Awards.
Hosted by Te Tohu Taakaro o Aotearoa Charitable Trust at the Vodafone Events Centre in Auckland last night (Saturday 02 December).

Portia (Ngāpuhi)winner of the HINEAHUONE – senior maori sportswoman award and Reiko (Te Whānau a Apanui, Ngāpuhi) winner of the TE TAMA-Ā-TANENUIĀRANGI senior maori sportsman award.

The Auckland based duo were then announced as joint winners of the supreme ALBIE PRYOR MEMORIAL MĀORI SPORTS PERSON OF THE YEAR AWARD.

A total of 11 individual Māori world champions – and 47 Māori in world champion teams – as well as the winners of 9 category winners along with 4 scholarship recipients were recognised for their achievements.

Māori radio programme producer, Waatea 603AM, broadcast live from the event while national indigenous broadcaster, Māori Television, is screening 1 ½ delayed highlights on Sunday 3 December from 7.00 pm.

The 2017 Māori Sports Awards winners and recipients are:

1. # TE ARATIATIA
FOUR WINDS FOUNDATION – MAORI UMPIRE / REFEREE
Ronald Akuhata KING (Ngāti Awa, Ngāi Te Rangi) SHEARING
2. # TE MARU Ō TŪMATAUENGA
NEW ZEALAND COMMUNITY TRUST – MAORI SPORTS COACH
Allan BUNTING (Tūhourangi) BLACK FERNS SEVENS RUGBY
3. # MĀUI TIKITIKI-Ā-TARANGA
CARRUS GROUP – MAORI SPORTS ADMINISTRATOR
Mavis MULLINS MNZM (Rāngitane, Te Atihaunui-a-Pāpārangi) SHEARING/RUGBY
4. # MANUKA MED SCHOLARSHIP
Jay-Jay WILSON (Ngāti Maniapoto, Ngāi Te Rangi) MMA, WRESTLING, JIU JITSU
5. # TE TOI HUAREWA
AUT – MAORI SPORTS PERSON WITH A DISABILITY
Holly ROBINSON (Ngāi Tahu) PARA-ATHLETICS
6. # NGĀ IKA A WHIRO
ERHARD TRUST – MAORI SPORTS TEAM
NZ World Champion Woolhandling Team
Joel HENARE (Ngāti Porou) & Maryanne Baty (Ngāi Tūhoe)
7. # SKILLS ACTIVE SCHOLARSHIP
SKILLS ACTIVE AOTEAROA – MAORI SPORTS AWARDS SCHOLARSHIP
Erena CALDER-HAWKINS (Tainui) BADMINTON
8. # MIT SCHOLARSHIPS
Danielle MARK (Ngāti Kurī, Ngāti Hine)
Autumn Breeze CRULLER (Ngāruahine)
9. # ACC SPORTSMART – MAORI IN WORLD CHAMPION TEAMS
(Black Ferns, 2017 World Rugby Champions)
Aleisha Nelson (Ngati Wai, Ngapuhi)
Aroha Savage (Te Whanau-a-Apanui)
Charmaine McMenamin (Ngati Porou)
Eloise Blackwell (Ngati Whatua, Ngati Wai)
Lesley Ketu (Ngati Tuwharetoa, Ngati Maniapoto)
Sarah Goss (Ngati Kahungunu)
Te Kura Ngata-Aerengamate (Ngati Porou)
Carla Hohepa (Tainui, Ngati Kahungunu)
Chelsea Alley (Ngati Maru)
Kristina Sue (Ngati Maniapoto, Tainui)
Portia Woodman (Ngapuhi)
Renee Wickliffe (Hauraki)
Selica Winiata (Ngati Raukawa)
Stacey Waaka (Ngai Tuhoe)
Victoria Subritzky-Nafatali (Ngāti Hine, Ngāti Kurī, Ngāpuhi)
(Black Ferns Sevens, 2016/17 World Series Champions)
Sarah Goss (Ngati Kahungunu)
Terina Te Tamaki (Te Arawa, Waikato,Ngati Maniapoto)
Gayle Broughton (Ngati Ruahine, Ngati Ruanui)
Katarina Whata-Simpkins (Te Arawa)
Portia Woodman (Ngapuhi)
Renee Wickliffe (Hauraki)
Stacey Waaka (Ngai Tuhoe)
Tyla Nathan-Wong (Ngapuhi)
Shakira Baker (Ngāti Kahungunu)
Ruby Tui (Ngāi Tahu)
(NZ U/2Os, 2017 World Rugby Champions)
Isaia Walker-Leawere (Ngati Porou)
Pouri Rakete-Stones (Ngapuhi)
Tiaan Falcon (Ngati Porou, Ngati Kahungunu)
Orbyn Leger (Te Rarawa)
Tamati Tua (Ngati Kai Tangata, Ngati Hine)
Kemara Hauiti-Parapara (Ngai Tai, Ngati Porou)
Ereatara Enari (Rongowhakaata, Te Aitanga a Mahaki)
(NZ Black Sox, World Softball Champions)
Nathan Nukunuku (Ngati Porou )
Brad Rona (Te Ati Awa)
Ben Enoka (Ngapuhi)
Campbell Enoka (Ngapuhi)
Thomas Enoka (Ngapuhi)
Zane van Lieshout (Tainui, Te Arawa)
NZ U/21 NETBALL WORLD YOUTH CUP WINNERS
Monica Falkner (Ngāi Tūhoe, Whakatōhea)
Kelly Jury (Ngāti Kahungunu)
Tiana Metuarau (Ngāti Porou)
Kimiora Poi (Ngāti Porou)
Mila Reuelu-Buchanan (Ngāti Porou)
Maia Wilson (Te Wai-o-Hua, Te Rarawa, Ngāpuhi)
NZ LAWN BOWLS – WORLD FOURS CHAMPIONS
Shannon McILROY (Ngati Porou)
NZ CANOE RACING TEAM – WORLD K2 500m CHAMPIONS
Lisa Carrington MNZM (Ngati Porou, Te Aitanga-a-Mahaki)
NZ SHEARING TEAM – WORLD TEAM MACHINE SHEARING CHAMPIONS
John Kirkpatrick
10. # AUCKLAND COUNCIL – INDIVIDUAL MAORI WORLD CHAMPIONS
– MAORI WORLD CHAMPIONS
Sam SUTTON (Ngāti Tūwharetoa) EXTREME WHITEWATER KAYAKING
John KIRKPATRICK (Ngāti Porou) SHEARING
Joel HENARE (Ngāti Porou) WOOLHANDLING
Sam GAZE (Te Atiawa) MOUNTAIN BIKING
Lisa CARRINGTON MNZM (Ngāti Porou, Te Aitanga-ā-Māhaki) CANOE RACING
Shannon McILROY (Ngāti Porou) LAWN BOWLS ATTENDING
Teneka HYNDMAN (Ngāti Tūwharetoa) NATURAL BODYBUILDING
Natasha CRANMER (Tainui) WEIGHTLIFTING ATTENDING
Mihi NEMANI (Ngāpuhi) WEIGHTLIFTING
Jason WYNYARD MNZM (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi) WOODCHOPPING
Marama Te Manewa ELKINGTON (Ngāti Toa Rangatira) WAKA AMA
10a MAORI WORLD TEAM CHAMPIONS AWARD
World Teams Wool Handling – Joel HENARE (Ngāti Porou) & Maryanne BATY (Ngāi Tūhoe)
11. # TE TAMĀHINE-Ā-PAPATŪANUKU
TE WANANGA O AOTEAROA – JUNIOR MAORI SPORTSWOMEN
Latricia LEIGH-TRANSOM (Ngāti Kahungunu, Ngāi Te Rangi, Te Ati Haunui a Pāpārangi) SWIMMING
12. # TE TAMA-Ā-RANGINUI
MERCURY – JUNIOR MAORI SPORTSMAN
Lewis CLAREBURT (Waikato) SWIMMING
13. # HINEAHUONE
FLETCHER BUILDING – SENIOR MAORI SPORTSWOMAN
Portia WOODMAN (Ngāpuhi)
14. # TE TAMA-Ā-TANENUIĀRANGI
MOANA – SENIOR MAORI SPORTSMAN
Reiko Ioane (Te Whānau a Apanui, Ngāpuhi)
15. # RONGMARAEROA
TRILLIAN TRUST – MAORI SPORTSPERSONS OF THE YEAR
Reiko Ioane (Te Whānau a Apanui, Ngāpuhi)
Portia WOODMAN (Ngāpuhi)


Share this article:



Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *