The 2019 Māori Sports Awards winners and recipients

The 2019 Māori Sports Awards winners and recipients

November 30, 2019 | press release | No Comments

December 1, 2019 | press release

PĀNUI PĀPĀHO / MEDIA STATEMENT

01 TIHEMA / 01 DECEMBER 2019

WORLD CHAMPION CANOE RACER – LISA CARRINGTON (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou) AND WORLD CHAMPION NETBALL COACH – NOELINE TAURUA (Ngāpuhi) WERE CROWNED DUAL WINNERS OF THE SUPREME AWARD ‘ RONGOMARAEROA’ at the 29th ALBIE PRYOR MEMORIAL MĀORI SPORTS PERSON OF THE YEAR AWARD.

Hosted by Te Tohu Taakaro o Aotearoa Charitable Trust at the Vodafone Events Centre in Auckland last night (Saturday 30 November).

A total of six inductees were inducted to the Māori Sports Hall of Fame – League stars, Ruben Wiki, Kevin & Howie Tamati, basketball supremo Judge John MacDonald, former Black Ferns Captain Dr Farah Palmer and dual international Louisa Wall.

National indigenous broadcaster, Māori Television, is screening 1 ½hr delayed highlights on Sunday 01 December from 7.30 pm.

The full list of 2019 Māori Sports Awards winners and recipients are:

MĀORI SPORTS HALL OF FAME RECIPIENTS – Te Whare Matapuna o Te Ao Māori

  • KEVIN Ronald TAMATI BMM (Ngāti Mutunga, Ngāti Kahungunu) RUGBY LEAGUE
  • HOWIE Kevin TAMATI MBE (Te Atiawa, Ngāti Mutunga, Ngāi Tahu) RUGBY LEAGUE
  • Dr FARAH Rangikoepa PALMER ONZM, BPhEd, PhD (Ngāti Maniapoto, Ngāti Mahuta) RUGBY
  • Judge JOHN Enoka MACDONALD (Rangitāne, Ngāti Raukawa) BASKETBALL
  • LOUISA Hareruia WALL (Ngāti Tūwharetoa, Waikato) RUGBY, NETBALL
  • RUBEN James WIKI ONZM (Te Aupōuri, Ngāti Hāmoa) RUGBY LEAGUE

INDIVIDUAL MĀORI WORLD CHAMPION RECIPIENTS

  • Janae WHAKARAU (Ngāti Ruanui, Ngāti Raukawa) TAEKWON DO
  • Jessie SMITH (Ngāti Whātua, Ngāpuhi, Ngāi Tāmanuhiri) BMX
  • Darren HEREWINI-TEKANI (Ngāti Porou, Ngāti Ruahine) DARTS
  • Lisa CARRINGTON (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou) CANOE RACING
  • Erika FAIRWEATHER (Ngāi Tahu) SWIMMING
  • Cameron LESLIE (Ngāpuhi) PARA SWIMMING

MĀORI IN WORLD CHAMPION TEAMS RECIPIENTS

  • Sheree ALABASTER (Ngāpuhi) & Pagan KARAURIA (Ngāti Kahungunu) WORLD TEAMS WOOLHANDLING CHAMPIONS
  • WAKA AMA – J19 Aotearoa women’s team – WORLD CHAMPIONS
    • Gaibreill Wainohu (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Kahungunu)
    • Rangi-Riana Williams (Ngāti Porou)
    • Makayla Timoti (Ngāi Tūhoe, Te Arawa, Ngāti Whakaue)
    • Kyra Mita (Ngāti Tūwharetoa, Ngāti Tahu)
    • Kelsey Teneti (Ngāti Porou, Te Whānau a Apanui)
    • Ariata Kutia (Ngāi Tūhoe)
    • Khobe Paretoa (Ngāti Pikiao, Maniapoto, Ngāpuhi)

SENIOR MĀORI SPORTSMAN RECIPIENT – Te Tama-ā-Tanenuiārangi

  • Aaron SMITH (Ngati Kahungunu) RUGBY

SENIOR MĀORI SPORTSWOMEN RECIPIENT – Hineahuone

  • Lisa CARRINGTON (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou) CANOE RACING

JUNIOR MĀORI SPORTSMAN RECIPIENT – Te Tama-ā-Ranginui

  • Tuhoto-Ariki PENE (Te Arawa) MOUNTAIN BIKING

JUNIOR MĀORI SPORTSWOMEN RECIPIENT – Te Tamāhine-a-Papatūānuku

  • Erika FAIRWEATHER (Ngāi Tahu) SWIMMING

MĀORI SPORTS COACH – Te Maru ō Tūmatauenga

  • Noeline TAURUA (Ngāpuhi) NETBALL

MĀORI SPORTS TEAM RECIPIENT – Ngā Ika a Whiro

  • NZ WOOLHANDLING TEAM

MAORI SPORTSPERSON WITH A DISABILITY RECIPIENT – Te Toi Huarewa

  • Cameron LESLIE (Ngāpuhi) PARA SWIMMING, WHEELBLACKS

MAORI SPORTS ADMINISTRATOR RECIPIENT – Māui Tikitiki-a-Taranga

  • Tiki EDWARDS (Te Whakatōhea, Ngāti Raukawa, Ngāti Tūwharetoa) MAORI RUGBY

UMPIRE/REFEREE RECIPIENT – Te Aratiatia

  • Ben O’KEEFFE (Ngāpuhi, Ngāti Whātua) RUGBY

SKILLS ACTIVE SCHOLARSHIP RECIPIENT

  • Paris LOKOTUI (Ngāi Tahu, Ngāpuhi)

NEXT GEN SCHOLARSHIP RECIPIENTS

  • Sharon HAWKE (Ngāti Whātua)
  • Dave Harriman (Ngāti Whātua)

MIT SCHOLARSHIP RECIPIENTS

  • Jet Manaia Tepania-Ahdo (Ngāpuhi, Ngāti Kahu)        
  • Talia Kahui (Waikato, Tainui)      

   

For more information please contact Dick Garratt 0274901237 / dickg@maorisportsawards.co.nz


Share this article:



Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *