2012

 

Albie Pryor Memorial Māori Sportsperson of the Year

Lisa Carrington (Te Aitanga-a-Mahaki)

Māori Sports Administrator

Mavis Mullins MNZM (Rangitāne, Te Ati Haunui-a-Pāpārangi,Te Arawa)
SHEARING

Disabled Māori Sports Person

Cameron Leslie (Ngāpuhi)
SWIMMING

Māori Umpire / Referee

Glen Warrick Jackson (Ngāi Tahu)
RUGBY

Māori Sports Team

Joanne Kumeroa & (Te Ati Haunui-a-Pāpārangi)
Joel Henare (Ngāti Porou)
WOOL HANDLING

Māori Sports Coach

Waimarama Taumaunu (Ngāti Porou)
NETBALL

Māori Sports Media Award

Radio Ngāti Porou
East Coast rugby commentaries and coverage

Junior Māori Sportswoman

Kataraina Brown (Ngāti Hako)
WAKA AMA

Junior Māori Sportsman

Jason Emery (Ngāti Maniapoto)
RUGBY

Senior Māori Sportswoman

Lisa Carrington (Te Aitanga-a-Mahaki)
CANOEING

Senior Māori Sportsman

Storm Uru (Ngai Tahu)
ROWING

Māori World Champions

Teneka Hyndman (Ngāti Tūwharetoa)
UNIVERSE ‘PRO FIGURE’ CHAMPION

Jason Wynyard (Ngāpuhi, Ngāti Maniapoto)
WORLD WOOD CHOPPING CHAMPION

Adam Tuwhitu Lowe (Tainui)
WORLD WOOD CHOPPING CHAMPION

Joel Henare (Ngāti Porou)
WORLD SHEARING & WOOL HANDLING CHAMPION

Sam Sutton (Ngāti Tūwharetoa)
EXTREME WHITE WATER RAFTING CHAMPION

Richard Pehi (Ngāpuhi, Te Atihaunui-a-Pāpārangi)
WORLD WAKA AMA CHAMPION

George Thomas (Te Arawa, Ngāti Pikiao, Ngāti Awa)
WORLD WAKA AMA CHAMPION

Kataraina Brown (Ngāti Maniapoto)
WORLD WAKA AMA CHAMPION

Marama Elkington (Ngāti Toa, Tainui)
WORLD WAKA AMA CHAMPION

Vesna Radonich (Ngāti Maniapoto)
WORLD WAKA AMA CHAMPION

Sonia Manaena (Ngāti Porou, Ngāi Tahu)
WORLD POWERLIFTING CHAMPION

Māori World Champions in Teams

WORLD TEAM SHEARING CHAMPIONS
Cam Fergusson (Ngāti Kahungunu)
John Kirkpatrick (Ngāti Porou)

WORLD TEAM WOOL-HANDLING CHAMPIONS
Joanne Kumeroa (Te Atihaunui-a-Pāpārangi)
Joel Henare (Ngāti Porou)

WORLD JUNIOR WOMEN V6 500 WAKA AMA CHAMPIONS
Aotearoa Whaakarangi

WORLD MEN’S J16 500m WAKA AMA CHAMPIONS
Hoe Awhio

Māori Olympians & Paralympians

Cameron Leslie (Ngāi Tahu)
PARA SWIMMING

Storm Uru (Ngāi Tahu)
ROWING

Brent Newdick (Tainui)
DECATHLON

Kristy Hill (Te Arawa, Ngāti Whatua, Ngapuhi )
FOOTBALL

Rebecca Rolls (Ngāti Porou)
FOOTBALL

Dakota Lucas (Ngāti Kahungnu)
FOOTBALL

Hayley Palmer (Tainui)
SWIMMING

Jade Uru (Ngāi Tahu)
ROWING

Jane Parsons (Taranaki)
TANDEM CYCLING

Peter Martin (Te Arawa)
FIELD ATHLETICS

2012 MĀORI SPORTS AWARDS

  • Date: 24 November 2012
  • Location: Telstra Clear Pacific Events Centre,  Manukau City
  • Presenter: Te Arahi Maipi
  • Entertainment: Maisey Rika, Hukanui Brown, JGeeks, Annie Crummer and Tuhono Reka
  •  

     

     

     

     2012 MSA Programme Book2012 MSA Programme Book

     2012 MSA Annual Report2012 MSA Annual Report

     

    Scholarships

    Manukau Institute of Technology

    Massey Davis (Te Rarawa)

    Latesha Sharp (Ngāpuhi)

    Skills Active

    Tyla Nathan-Wong (Ngāpuhi)
    SEVENS, TOUCH, TAG

    Herewini Whanau Hockey Scholarship

    Hannah Ward (Ngati Whatua, Ngapuhi)

    Tyrone Hewett (Ngapuhi)

    Pat Walsh Memorial Scholarships

    COLLEGES
    Merewarihi Anikaka Vaka (Te Whānau a Apanui)

    Jessie Mager (Te Arawa)

    NZ BARBARIAN RUGBY

    Patrick Herbert (Ngāti Awa)

    Te Amo Ngata-Aerengamate (Ngāti Porou)

    KITTYHAWK BOWLS

    Rory Soden (Ngāpuhi)

    Holly McIlroy (Ngāti Porou)


    Share this article: