2014

 

Albie Pryor Memorial Māori Sportsperson of the Year

Jason Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui)
WOOD CHOPPING, POWER SAWING
Tai Hikuroa Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui)
BASKETBALL

Māori Sports Administrator

Trina Tamati (Ngāti Kahungunu)  – rugby league nines
Heather Skipworth QSM (Ngāti Kahungunu, Ngāi Tahu)  – Iron Māori

Disabled Māori Sports Person

Emma Foy (Ngāpuhi)
PARA-CYCLING

Māori Umpire / Referee

Glen Warrick Jackson (Ngāi Tahu)
RUGBY

Māori Sports Team

Māori All Blacks
RUGBY

Māori Sports Coach

Stacey William Jones ONZM (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi)
RUGBY LEAGUE

Māori Sports Media Award

Te Kāea – Sports Reporters (Māori Television/Te Reo):
Rewa Harriman (Te Whakatōhea,Te Māhurehure)

Junior Māori Sportswoman

Tyla Nathan-Wong (Ngāpuhi)
RUGBY SEVENS

Junior Māori Sportsman

Tai Hikuroa Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui)
BASKETBALL

Senior Māori Sportswoman

Fiona Bourke (Ngāti Kahungunu)
ROWING

Senior Māori Sportsman

Jason Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui)
WOOD CHOPPING, POWER SAWING

Individual Māori World Champions

Adam Tuwhitu Lowe (Ngāti Tūwharetoa, Ngāpuhi)
WOOD CHOPPING, POWER SAWING

Alannah Rihari (Ngāpuhi)
CROSSFIT

Jason Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui)
WOOD CHOPPING, POWER SAWING

Lisa Carrington (Te Aitanga-a-Māhaki, Ngāti Porou)
CANOEING

Sonia Manaena (Ngāti Porou, Ngāi Tahu)
POWERLIFTING

Māori in World Champions Teams

NZ ROWING
Caleb Shepherd (Ngāti Porou)
Fiona Bourke (Ngāti Kahungunu)
Fin Howard (Ngāi Tai)

NZ UNDER-23 RAFTING
Dale Thomas (Te Arawa, Ngāti Pikiao)
Taylor Taute-Hohepa (Te Arawa)
Toni White-Waerea (Te Arawa, Ngāti Pikiao)
Kayla Pene (Te Arawa, Ngāti Rangiwewehi)

NZ PARA-CYCLING
Emma Foy (Ngāpuhi)

NZ WOMAN’S SEVENS
Gayle Broughton (Ngāti Ruahine, Ngāti Ruanui)
Sarah Goss (Ngāti Kahungunu)
Carla Hohepa (Tainui, Ngāti Kahungunu, Ngāti Tūwharetoa)
Huriana Manuel (Ngāpuhi)
Kayla McAlister (Te Āti Awa)
Tyla Nathan-Wong (Ngāpuhi)
Alexis Tapsell (Ngāti Pikiao)
Portia Woodman (Ngāpuhi)
Katrina Whata-Simpkins (Te Arawa)
Alley Chelsea (Ngāti Maru)
Jordan Webber (Ngāti Ranginu)
Shiray Tane (Ngāti Maniapoto)

NZ POWER SAWING
Jason Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui)
Adam Tuwhitu Lowe (Ngāti Tūwharetoa, Ngāpuhi)

NATURAL BODYBUILDING MIXED PAIRS – PRO FIGURE
Teneka Hyndman (Ngāti Tūwharetoa)

Māori Sports Hall of Fame

Stacey William Jones ONZM (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi)
RUGBY LEAGUE

Philip Mikaera Tataurangi (Ngāti Kahungunu)
GOLF

2014 MĀORI SPORTS AWARDS

  • Date: 29 November 2014
  • Location: Vodafone Events Centre, Manukau City
  • Presenter: Te Arahi Maipi
  • Entertainment: Ash & the ICONZ, Te Roopu o Te Whanau-a-Apanui
  •  

     

     

    2014 MSA Programme Book2014-MSA-cover

    2014 Smart Phone Book2014-phone

     

     

    Scholarships

    Manukau Institute of Technology

    Clayton Strickland (Ngāi Tai, Whakatōhea)

    Maihi Barbarich (Ngāpuhi)

    Skills Active

    Koroheke Moana-Taniwha (Waikato)

    Herewini Whanau Hockey Scholarship

    Tayla White

    Mitchell Murray

    Pat Walsh Memorial Scholarships

    | Colleges

    Ruhia Henare-Samuels

    Te Kani Williams

    | NZ Barbarian Rugby

    Carlos Muru

    Kiri Demant

    | Kittyhawk Bowls

    MacKenzie Blucher

    Clayton Hockley

    IRONMAORI Scholarships

    Ronin Wheelan

    Georgia Broughton

    RWC Rugby Bowls Scholarship

    Luka Connor


    Share this article: